уторак, 16. април 2013.

Laneno seme


Lan je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka visoka 30-80 cm, s kratkim vretenastim korenom i pravom stabljikom. Zreo plod podseća na tobolac s 8–10 smeđih ili zlatnožutih semenki, koje treba koristiti tek nakon sušenja. Samo potpuno zrelo i suvo seme sadrži dovoljno sluzi i ostalih lekovitih sastojaka.

Laneno seme ima snažno antikancerogeno dejstvo, štiti od srčanih bolesti, moždanog udara i tromboze, snižava holesterol i visok pritisak.


Obnavlja crevnu floru
Preporučuje se i osobama koje pate od artritisa, zatvora, tvrde stolice i jake želudačne kiseline. Pomaže u oslobađanju od gasova i izvanredan je laksativ jer eliminiše toksine.
Osim toga, mleveno laneno seme je odlično za smanjenje telesne težine jer sprečava zadržavanje vode u organizmu, ubrzava metabolizam i topljenje masnoće. Zahvaljujući velikom procentu dijetetskih vlakana, laneno seme smanjuje osećaj gladi.

Štiti od raka i infarkta
Laneno seme razređuje krv, sprečava nastanak ugrušaka, kamenja u bubrezima i žuči. Ispitivanja i klinička iskustva pokazala su da redovno konzumiranje lanenog semena prevenira i leči rak dojke, prostate, debelog creva, pluća, snižava nivo holesterola u krvi i jača srčani mišić. Zadržavanje vode uvek je posledica nekog oboljenja, između ostalog upale zglobova, nekih tipova gojaznosti, PMS-a i kardiovaskularnih oboljenja, a redovno korišćenje lanenog semena pomaže bubrezima da izluče tečnost i natrijum.

Laneno seme
Laneno seme jedan je od najvećih izvora prirodnog lignina i nezasićenih masnih kiselina omega-3, omega-6 i omega-9, a sadrži i 27 raznih antikancerogenih sastojaka.

Laneno ulje
Ulje ceđeno iz semena lana jedna je od najblagotvornijih poznatih namirnica. Osobama obolelim od raka često se savetuje da samo to ulje koriste u ishrani.
Laneno ulje sadrži esencijalna ulja i hranljive materije koje su organizmu konstantno neophodne i koje podižu otpornost. Ovo ulje vraća snagu i vitalnost i ublažavaju alergije.

10 dragocenih recepata

Za jačanje organizma
Dnevno uzimajte dve supene kašike samlevenog lanenog semena pomešanog s voćnim sokom, jogurtom, belom kafom, supom ili čorbom. Seme treba da bude sveže samleveno jer će usled stajanja brzo užegnuti.

Protiv bolesti srca
Pomešajte tri kašike lanenog ulja sa šest kašika mladog nemasnog sira i mutite mikserom jedan minut. Ukoliko je masa pregusta, dodajte dve kašike mleka dok ne dobijete kompaktnu masu. Jedite svako jutro na prazan želudac.

Za niži holesterol
Pomešajte po 100 g sirovog semena lana, susama i suncokreta i po 100 g kokosovog i krupno mlevenog kukuruznog brašna i stavite u čistu teglu. Svako jutro, 30 dana, na prazan stomak uzimajte dve kašike ove mešavine razmućene u jogurtu. Sigurno ćete sniziti nivo holesterola u krvi.

Protiv karcinoma
Sameljite dve kašike lanenog semena i dodajte pola šolje ili jednu šolju svežeg, izblendiranog voća. Najbolje je da koristite borovnice, maline ili jagode jer sadrže elagičnu kiselinu, supstancu koja je nezamenljiva u borbi protiv kancera, ali umesto njih mogu da posluže i maline, trešnje, jabuke, breskve, ananas, banane, narandže, ribizle i grožđe.
Ukoliko je smesa previše gusta, dodajte sveže ceđeni sok ili malo mleka.

Dva recepta protiv zatvora
Svako jutro, na prazan želudac, pojedite kašičicu sirovog semena. Žvaćite ga što duže možete.
Potopite kašiku lanenog semena u šolji mlake vode, ostavite da odstoji šest sati. Vodu prospite, a seme pojedite pre spavanja.

Za bolesti želuca
Kašiku praha od korena gaveza pomešajte sa kašičicom lanenog semena, pa prelijte sa 2 dl hladnog čaja od kamilice. Povremeno promešajte čaj drvenom kašičicom, a posle sat vremena ga procedite i pijte nezaslađen pola sata pre jela, dva do tri puta dnevno.

Sluz je najzdravija
Seme lana potopljeno u vodi postaje sluzavo, a u sluzi se nalaze sva njegova lekovita svojstva. Sluz na oboleloj sluzokoži želuca stvara takozvani neprekinut film, pokriva je, oblaže, štiti i ublažava upale.

Regulator pritiska 
Seme sadrži i rastvorljiva i nerastvorljiva biljna vlakna, i to mnogo više od većine žitarica. Jedinstveno je i po tome što sadrži taglandin, supstancu koja reguliše krvni pritisak i funkciju arterija, te igra važnu ulogu u metabolizmu kalcijuma i u stvaranje energije. 

Нема коментара:

Постави коментар